Pozostał równo tydzień kampanii wyborczej, jaką intensywnie prowadzi Stanisław Pawlak. Jest on kandydatem Paktu Senackiego do wyborów uzupełniających i ubiega się o mandat senatora w okręgu nr 13 (włocławskim). Wybory już 21 lipca 2024 r. Przypomnijmy, że wybory uzupełniające są skutkiem objęcia funkcji prezydenta Włocławka przez senatora Krzysztofa Kukuckiego. Jego mandat został tym samym zwolniony i ponownie partie tworzące Pakt Senacki (KO, Trzecia Droga i Lewica) wskazały na wspólnego kandydata Stanisława Pawlaka z Nowej Lewicy.
W wyznaczonych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę wyborach 21 lipca br. na liście wyborczej znajdą się jedynie trzy nazwiska – 1. Jarosław Chmielewski (PiS – KWW Prawi i Skuteczni), 2. Stanisław Pawlak (Nowa Lewica – Pakt Senacki), 3. Tomasz Sikorowski (KW Konfederacja Nowa Nadzieja).
Stanisław Pawlak niestrudzenie spotyka się z wyborcami w powiatach, które wchodzą w skład okręgu nr 13 (Włocławek miasto oraz powiaty: aleksandrowski, lipnowski, radziejowski, włocławski). Prezentuje swój program wyborczy na konferencjach z lokalnymi mediami oraz rozmawia z ludźmi, których ma nadzieję przekonać, że zasługuje na ten mandat zaufania do bycia ich reprezentantem w Senacie.
Takie możliwości stwarzają lokalne imprezy, jak np. w Ciechocinku – Święto Soli, czy Pchli Targ we Włocławku albo święto PSL w Dębicy, gdzie było wiele powodów do rozmów, dyskusji i wyrażanego poparcia w głosowaniu.
Na kolejną konferencję prasową (poprzednie były o rolnictwie, transporcie, programie mieszkaniowym, środowisku) – Stanisław Pawlak zaprosił samorządowców z powiatu włocławskiego, informując, jak widzi problemy dzisiejszych samorządów oraz chcąc sformułować to, co chciałby zmienić, kiedy zostałby wybrany do Senatu RP. Obecni byli samorządowcy ze starostą włocławskim, burmistrzem Kowala, wójtami gmin – Boniewa, Kowala, Włocławka, Fabianki i Wielgie. Wsparli propozycję programową S. Pawlaka w odniesieniu do finansów samorządów, docenili dotychczasową współpracę, deklarowali dalsze działanie.
– Zmiany, jakie dokonano pod rządami PiS sprawiły, że samorządom wciąż brakuje funduszy na bieżącą działalność. W swoim programie wyborczym zapisałem dla siebie następujące zadania: – dokończyć reformę samorządu terytorialnego, polegającą na wzmocnieniu finansowym gmin, powiatów i województw samorządowych poprzez zwiększenie udziału w dochodach uzyskiwanych za pośrednictwem podatków płaconych przez mieszkańców gminy, powiatu i województwa, czyli od indywidualnych dochodów – podatek PIT, oraz od przedsiębiorstw – podatek CIT.
Dzisiejsze wskaźniki procentowego udziału podatków w dochodach samorządów funkcjonują od kilku lat, ale one się zdewaluowały, chociażby z tego powodu, że w międzyczasie obniżono skalę od podatków indywidualnych oraz zwolniono w ogóle niektóre grupy wiekowe od płacenia podatków, co się przełożyło bardzo wyraźnie na zmniejszenie wpływów do budżetu, szczególnie gmin, ale i powiatów oraz województwa samorządowego.
Należy to zmienić, chociażby dlatego, że nastąpił ubytek dochodów, ale też dlatego żeby samorząd stał się naprawdę samorządem i decydował o wydatkach czynionych z pieniędzy swoich obywateli – samodzielnie, samorządnie, a nie jak było w latach poprzednich za pośrednictwem uznaniowości i to bardzo wysokiej uznaniowości na szczeblu krajowym. Obrazowały to tekturowe czeki przekazywane na uroczystościach gminnych przez przedstawicieli władz rządowych. Zapisane tam kwoty nie zawsze odpowiadały potrzebom danego samorządu.
Samorząd gminny po to został ustanowiony w 1990 roku, a z dniem 1 stycznia 1999 roku – powiaty i województwa samorządowe, aby radni wybierani w wyborach bezpośrednich byli samodzielnymi w swoich decyzjach za pośrednictwem organów wykonawczych, jakimi są wójtowie, starostowie, marszałek województwa – tłumaczył S. Pawlak.
Dlatego jest to poważne zadanie – spowodować, aby udział w podatkach stanowił zdecydowaną część dochodów własnych, a nie jak to jest do tej pory uzyskiwanych w formie dotacji, subwencji, czyli pieniędzy, na które nie mają wpływu bezpośrednio organy, jakimi są rady gmin, powiatów i województwa samorządowego.
Doprowadzenie tej reformy do końca i zmiana systemu finansowego jest nie tylko moim wymysłem, popierają to zdecydowanie samorządowcy, ale też ich związki – poszczególnych miast czy powiatów, czy związek województw oraz związki wójtów i burmistrzów.
Chciałbym być ambasadorem tych działań na poziomie Senatu. Na ile to się uda, okaże się w praktyce, ale myślę, że jeżeli będzie więcej zwolenników takich działań, to i sukces przyjdzie i będzie bardziej skuteczny – przekonywał S. Pawlak.
Program wyborczy Stanisława Pawlaka wynika z ogromnej wiedzy i doświadczenia, zdobywanego zarówno w parlamencie, jak i podczas 30-letniego działania w samorządzie na wszystkich szczeblach. Doceniano to nie raz, wyróżniając pracę i dorobek Stanisława.
Warto przypomnieć, iż Stanisław Pawlak za swą aktywność społeczną został wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego, medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Polatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis” za wkład w rozwój samorządności na Kujawach i Pomorzu oraz Nagrodą Samorządową im. Norberta Barlickiego za rok 2023 w kategorii „Samorząd Województwa”.
Za sukces wyborczy 21 lipca na razie trzymamy kciuki! Powodzenia!
Więcej: www.kujawy.info
Opr. nim, 14 lipca 2024 r.