W ubiegłą niedzielę 19 Lipca , pod metalowym bezimiennym krzyżem ustawionym przy drodze krajowej nr 9 , w lesie między Skaryszewem a Modrzejowicami odbyła się uroczystość złożenia wieńców i zapalenia zniczy, ku pamięci 7. żołnierzy 62 samodzielnego batalionu 4. Dywizji Piechoty WP stacjonującej w Rzeszowie (wcielona do KBW) oraz brzemiennej Ireny Wnukowskiej, żony dowódcy tej jednostki ppłk. Alfreda Wnukowskiego, jadących 18 07 1946 roku służbowo do Warszawy.
Zostali oni zatrzymanych w zasadzce ,w lesie w sąsiedztwie Budek Skaryszewskich i po poddaniu się rozstrzelani , po próbie nierównej walki obronnej, decyzją dowódcy kilkudziesięcio osobowej grupy WiN, wyodrębnionej z większego oddziału przez 19 – letniego por. Tadeusza Zielińskiego ,,Igły”. Pseudonim ,,Igła” ma związek z tym, że dowódca wspomnianej grupy był czeladnikiem krawieckim ze Skaryszewa. Desperacki młodzieniec, syn małorolnego rolnika ukończył tylko 4 klasy ówczesnej szkoły powszechnej. Nie żyjący już Stefan Urbański z miejscowości Tczów zapamiętał, jak to ojciec ,,Igły” zapowiadał, kim jego syn nie będzie, gdy leśni zwyciężą przy pomocy Amerykanów i Anglików. Dlatego trafne są słowa tego fragmentu niedzielnego Apelu Pamięci: ,, W tym miejscu 18 lipca 1946 roku w bratobójczej walce została przelana krew żołnierska, w walce wywołanej oszukańczą polityką mocarstw zachodnich mamiących prostych żołnierzy możliwością zmiany ustroju młodej Ojczyzny”. Ofiary bratobójczej walki upamiętniał w okresie PRL obelisk, zdemontowany po zmianach ustrojowych w Polsce.
Utworzona na Kresach Wschodni 4 Dywizja Piechoty uczestniczyła w wyzwoleniu Warszawy, brała udział w walkach o Wał Pomorski, Kołobrzeg, forsowanie Odry i Operacji Berlińskiej, kończąc szlak bojowy nad Łabą. Włączona do KBW walczyła na Rzeszowszczyźnie m.in. z bandami UPA. Weterani walk o niepodległą Polską poprzez reprezentujące ich organizacje kombatanckie i społeczno – polityczne, zabiegają o powrót obelisku w miejsce jego ustawienia, proponując po zmianie brzmienia napisu upamiętniającego tragiczny, bratobójczy mord, w którym użyto m.in. słowa ‘’faszystowski”. Z apelem w tej sprawie wystąpili do Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.
Stanowisko podczas niedzielnej uroczystości –apelu prezentowali m.in. uczestniczący w uroczystości-apelu: Andrzej Rozenek, poseł Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, Zdzisław Czarnecki Przewodniczący Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych, płk Stanisław Kalski I Wiceprezes Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sil Zbrojnych RP oraz przewodniczący uroczystości mjr Stanisław Kuśmierski Prezes Oddziału Powiatowego w Radomiu Związku Weteranów i Rezerwistów WP.
Przybyli na uroczystość wraz z ze sztandarami organizacji i członkami rodzin. Obecni byli też przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych z Radomia i okolic. Wśród nich: Waldemar Kaczmarski- przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Radomiu i wieloletnia posłanka lewicy Danuta Grabowska, przewodniczący Stowarzyszenia ,,Pokolenia” Mirosław Ciura z grupą działaczy, Jan Kloczkowski prezes Związku Inwalidów Wojennych Oddzial w Radomiu.
W Apelu Pamięci oraz składaniu wieńców i kwiatów uczestniczyli także: prezes Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Adolf Czekaj i wiceprezes Zbigniew Gołąbek, płk Ryszard Bryś sekretarz związku seniorów lotnictwa wojskowego w Radomiu (mk)